OP. DR. Ozan GANİÜSMEN SİTESİ HAKKINDA

Sitemizde hastalık ve tedaviler hakkında yer alan bilgiler bilgi vermek amaçlıdır. Bu bilgiler birebir doktor tanısı ve önerilerinin yerine geçmez. Ayrıca yine sitemizde yer alan bilgi ve görsellerin telif hakkında tabi olduğunu unutmayınız. Görsel ve bilgilerin kaynak gösterilerek kullanılabilir. Bu görsel ve bilgilerin kurum ve kişilerin ticari kullanımı için uygun yasal olarak doğru ve uygun değildir.

Boyun bölgesinde  omurların arsındaki disk şeklindeki  kıkırdağın yerinden çıkarak sinirlere ve omuriliğe basmasına boyun fıtığı denir.Fıtıkla birlikte veya fıtık olmadan omuriliğin ve sinirlerin geçtiği kanal omurga kireçlenmesi, bağ dokularının kalınlaşması gibi sebeplerle daralırsa buna boyun bölgesi(servikal) dar kanalı  diyoruz.

Bulgular:

Boyun ve kollara vuran ağrı,uyuşma kollarda veya bacaklarda güçsüzlük, yürüme zorluğu başlıca şikayetlerdir.idarar ve büyük abtesti tutamama,yatağa bağımlı olmaya kadar bulgular kötüleşebilir.

Tanı:

Detaylı muayene ve MRI çekimleri ile çoğunlukla tanı koyulur.Bazen yardımcı tetkikler gerekebilir.

Tedavi:

Hafif şikayetleri olan MRI da belirgin problemi olmuyan hastalarda ilaç ,egsersiz ve öneriler yeterlidir.Bazen fizik tedavi veya ağrı girişimleri önerilebilir.Ancak ilerlemiş olgularda en geçerli tedevi cerrahi girişimdir.Bazi durumlarda cerrahi girişimi geciktirmek geriye dönüşümü olmuyan ileri sakatlıklara hatta tam felce sebep olabilir.

Sonuçlar:

Cerrahi girişim gerektirmiyen olgular genelde hızlı bir şekilde iyileşir.Cerrahi girişim gerektiren olgularda hasta çok gecikmemişse sonuçlar çok iyidir.ilerlemiş olgularda bile cerrahi girişim mutlaka yapılmalıdır.Cerrahi komplikasyon tecrübeli bir ekip eşliğinde  çok düşüktür