OP. DR. Ozan GANİÜSMEN SİTESİ HAKKINDA

Sitemizde hastalık ve tedaviler hakkında yer alan bilgiler bilgi vermek amaçlıdır. Bu bilgiler birebir doktor tanısı ve önerilerinin yerine geçmez. Ayrıca yine sitemizde yer alan bilgi ve görsellerin telif hakkında tabi olduğunu unutmayınız. Görsel ve bilgilerin kaynak gösterilerek kullanılabilir. Bu görsel ve bilgilerin kurum ve kişilerin ticari kullanımı için uygun yasal olarak doğru ve uygun değildir.

Pazar, 01 Mayıs 2022 08:33

Yaşlandıkça Beyne Ne olur?


Beyin yaşlanması bir dereceye kadar kaçınılmazdır, ancak tek tip değildir; herkesi veya her beyni farklı şekilde etkiler.

Beyin yaşlanmasını yavaşlatmak veya tamamen durdurmak, sonsuz gençliğe ulaşmak için nihai iksir olacaktır. Beyin yaşlanması, kabul etmemiz gereken kaygan bir zemin mi? Yoksa düşüş oranını azaltmak için atabileceğimiz adımlar var mı?

Yaklaşık 3 kilo ağırlığında olan insan beyni, trilyonlarca sinaps ile birbirine bağlı yaklaşık 85 milyar nöron ile şaşırtıcı bir mühendislik başarısıdır.

Bir ömür boyunca, beyin vücudun diğer bölümlerinden daha fazla değişir. Beyin, gebeliğin üçüncü haftasında gelişmeye başladığı andan yaşlılığa kadar, karmaşık yapıları ve işlevleri değişiyor, ağlar ve yollar birbirine bağlanıyor ve kopuyor.

Yaşamın ilk birkaç yılında beyin her saniye 1 milyondan fazla yeni sinirsel bağlantı oluşturur. Okul öncesi dönemde beynin boyutu dört kat artar ve 6 yaşına kadar yetişkin hacminin yaklaşık %90'ına ulaşır.

Frontal loblar beynin planlama, işleyen bellek ve dürtü kontrolü gibi yürütücü işlevlerden sorumlu alanıdır. Bunlar beynin olgunlaşması gereken son alanları arasındadır ve yaklaşık 35 yaşına kadar tam olarak gelişmeyebilirler.

Normal beyin yaşlanması

İnsanlar yaşlandıkça, vücut sistemleri - beyin de dahil olmak üzere - yavaş yavaş azalır. “Akıl kaymaları” yaşlanmayla ilişkilidir. Bununla birlikte, insanlar genellikle 20'li yaşlarında aynı hafif hafıza kayıplarını yaşarlar, ancak ikinci kez düşünmezler.

Yaşlı yetişkinler, bozulmuş hafıza ve Alzheimer hastalığı arasındaki bağlantı nedeniyle genellikle hafıza kaymaları konusunda endişelenirler. Ancak Alzheimer ve diğer demanslar normal yaşlanma sürecinin bir parçası değildir.

Normal yaşlanma ile ilişkili yaygın bellek değişiklikleri şunları içerir:

    Yeni bir şey öğrenmede zorluk: Yeni bilgiyi belleğe almak daha uzun sürebilir.
    Çoklu görev: Yavaş işleme, paralel görevlerin planlanmasını zorlaştırabilir.
    İsimleri ve numaraları hatırlama: İsimleri ve numaraları hatırlamaya yardımcı olan stratejik hafıza, 20 yaşında azalmaya başlar.
    Randevuları hatırlamak: Bilgileri hatırlamak için ipuçları olmadan, beyin randevuları “depoya” koyabilir ve bir şey kişinin hafızasını harekete geçirmedikçe onlara erişemez.

Bazı araştırmalar, yaşlı yetişkinlerin üçte birinin bildirimsel bellekle (yani, beynin depoladığı ve geri alabileceği gerçeklerin veya olayların anılarıyla) mücadele ettiğini gösterse de, diğer çalışmalar, 70 yaşındakilerin beşte birinin bilişsel testler yaptığını gösteriyor. yanı sıra 20 yaşındaki insanlar.

Bilim adamları şu anda beynin bu değişikliklere neden olmak için zaman içinde nasıl ustaca değiştiğini belirlemek için dev beyin araştırması bulmacasının bölümlerini bir araya getiriyorlar.

Araştırmacıların beyin yaşlanması sırasında meydana geldiğini düşündükleri genel değişiklikler şunları içerir:

    Beyin kitlesi: Daha yüksek bilişsel işlevlerle ve yeni anıları kodlamayla ilgili alanlar olan ön lob ve hipokampusta küçülme, 60 veya 70 yaşlarında başlar.
    Kortikal yoğunluk: Bu, azalan sinaptik bağlantılardan dolayı beynin dış çıkıntılı yüzeyinin incelmesi anlamına gelir. Daha az bağlantı, daha yavaş bilişsel işlemeye katkıda bulunabilir.
    Beyaz madde: Beyaz madde, yollar halinde bir araya gelen ve beyin hücreleri arasında sinir sinyallerini taşıyan miyelinli sinir liflerinden oluşur. Araştırmacılar, miyelinin yaşla birlikte küçüldüğünü ve sonuç olarak işlemenin daha yavaş olduğunu ve bilişsel işlevin azaldığını düşünüyor.
    Nörotransmitter sistemleri: Araştırmacılar beynin yaşla birlikte daha az kimyasal haberci ürettiğini ve dopamin, asetilkolin, serotonin ve norepinefrin aktivitesindeki bu azalmanın biliş ve hafızanın azalmasında ve depresyonun artmasında rol oynayabileceğini öne sürüyorlar.

Araştırmacılar, bilişsel gerilemenin sinirsel temelini anlamak için hangi terapilerin veya stratejilerin beyin bozulmasını yavaşlatmaya veya önlemeye yardımcı olabileceğini ortaya çıkarabilir.