OP. DR. Ozan GANİÜSMEN SİTESİ HAKKINDA

Sitemizde hastalık ve tedaviler hakkında yer alan bilgiler bilgi vermek amaçlıdır. Bu bilgiler birebir doktor tanısı ve önerilerinin yerine geçmez. Ayrıca yine sitemizde yer alan bilgi ve görsellerin telif hakkında tabi olduğunu unutmayınız. Görsel ve bilgilerin kaynak gösterilerek kullanılabilir. Bu görsel ve bilgilerin kurum ve kişilerin ticari kullanımı için uygun yasal olarak doğru ve uygun değildir.

Pazartesi, 23 Mayıs 2022 04:35

Eklem Ağrıları Neden Olur?

Eklem ağrısı nedir? Eklem ağrısı türleri nelerdir? Eklem ağrıları için hangi yöntemler denenebilir? Eğer eklem ağrısı çekiyorsanız ağrılarınızı hafifletmek için vereceğimiz bilgiler ile bu yazımız tam size göre. Öncelikle bilmeliyiz ki eklem ağrısı kemik ağrısı olarak bilinse de kemiklerin arasındaki yumuşak dokuların ağrıması ile ortaya çıkar. Peki eklem ağrıları belirtileri nelerdir? Eklem ağrıları belirtisi eklem bölgelerinde şişlik, kızarıklık, sertlik gibi belirtilerdir. Ayrıca ağrıyan eklemleri hareket ettirmek oldukça zordur. Vücudumuzun her bölgesinde bulunan eklemlerde ağrı görülebilir. Ayak eklemleri, bacak eklemleri, kol eklemleri, çene eklemleri. Eklemler hastalık veya burkmalar sonucunda ağrıyabildikleri gibi stres, anksiyete sonucunda da eklem ağrıları görülebilir buna en iyi örnek ise çene eklemleridir.

Stresin Ağrılara Etkisi

Stres sebebiyle dişlerin sıkılması ile görülür. Özellikle bu diş sıkmaları gece artmaktadır. Kişi bilinçsizce dişlerini sıkar ve çene eklemleri ağrısına maruz kalır. Yöntem olarak ise stresle baş edebilmek adına psikoterapi alması yanı sıra diş sıkmasını önleyecek diş plakları kullanması da çene eklem ağrısına oldukça iyi gelecektir.

Yaptığımız bazı araştırmalara göre eklem ağrısına sebep olan hastalıklar ise aşağıdaki şekildedir.

 • Avesküler nekroz yani sınırlı kan akışına bağlı olarak kemik dokusu ölümü,
 • Kemik kanseri,
 • Kemik kırık ve çıkıkları,
 • Eklem iltihabı,
 • Fibromiyalaji,
 • Gonokokal artrit,
 • Gut hastalığı,
 • Hipotiroidi,
 • Lösemi,
 • Sistemik Lupus Eritematozus (Lupus hastalığı),
 • Lyme hastalığı,
 • Osteomiyelit (kemik enfeksiyonu),
 • Paget kemik hastalığı,
 • Romatizmal ateş,
 • Romatoid artrit (inflamatuar eklem hastalığı),
 • Raşitizm,
 • Eklem burkulmaları.

Eklem Ağrıları İçin Yöntemler

Öncelikle doğru tedavi ve yöntemi bulabilmek için kişinin derin bir muayeneye ihtiyacı vardır. Eklem ağrısı akut mu, kronik mi? Hangi hastalığa bağlı eklem ağrıları oluşuyor? Geniş çaplı tedavi sonrası hastalığın kökü bulunduktan sonra kişinin kendisine göre bir tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Ancak buna ek olarak genel eklem ağrıları için yapılacak birkaç yöntem mevcut.

Son yıllarda eklem ağrılarını gidermek için öne çıkan uygulama kolajen uygulamalarıdır.

Kolajen şu anda her yerde. Toz ve hap şeklinde her yerde satılmaktadır. Saçınızdan ve tırnaklarınızdan ağrıyan eklemlerinize kadar her şeyi güçlendirebilecek bir besin olarak lanse edilen kolajen, neredeyse gerçek olamayacak kadar iyi görünüyor.

Ve kolajen iyi bir nedenle popülerlik kazanıyor. Aslında vücudun ihtiyaç duyduğu önemli bir proteindir. Hatta buna vücudun gizli yapı taşlarından biri de diyebilirsiniz. Ağrılı eklemler için de iyi haberler getirebilecek bir yapı taşıdır.

Kollajen, eklemlerinizin daha sorunsuz ve daha az ağrıyla hareket etmesine yardımcı olabilir. Kolajeni denemeyi düşünüyorsanız, burada kalıcı olan bu trende atlamak için 4 potansiyel fayda var.

Eklemlerinizin sağlıklı kıkırdak için kolajene ihtiyacı vardır

Farkında olmayabilirsiniz, ancak kolajen eklemlerinizin hareket kabiliyetinde oldukça önemli bir rol oynar. Cildinizde, kemiklerinizde ve organlarınızda bazı kolajen türleri görünse de, eklemleriniz arasındaki kıkırdakta belirli bir çeşit bulunabilir. Tip II kollajen, eklem kıkırdağınızda veya kemiklerinizin uçlarına uzanan ve eklemlerinizin ortasında oturan dokuda bulunur. Eklemlerin kaymasını, bükülmesini ve düzgün hareket etmesini sağlayan bu kıkırdaktır. Kollajen, kıkırdağın - ve eklemlerinizin - esnek kalmasına, şokları emmesine ve genellikle iyi desteklenmiş kalmasına yardımcı olur.

Bununla birlikte, yaşlandıkça eklem kıkırdağı tükenir. Yıllarca o kıkırdağa sürtünen eklemler aşınmaya, yıpranmaya, parçalanmaya ve ağrı ve sızılara neden olur. Ve işin içinde olan başka bir faktör daha var: yaşlanmak aynı zamanda kolajen kaybını da beraberinde getirir. Vücudunuz doğal olarak kolajeni kaybeder ve zamanla giderek daha azına tutunur. Ve kolajeniniz tükendiğinde eklemleriniz acı çekebilir. Düşük kolajen seviyeleri, daha gevşek kıkırdak ve tendonlara yol açabilir ve bu da yaralanmaları daha olası hale getirebilir.

Eklemlere uygulanacak kolajen ile eklem ağrılarını hafifletmek kimi zaman da uzun bir süre ötelemek mümkündür. Bunun yanında eklem ağrılarını hafifletmek için hayat tarzınızda değişiklikler de gerekecektir.

Öncelikle çok yoğun bir işiniz var veya çok yoğun bir egzersiz programınız var ise bunu durdurmanız veya hafifletmeniz gerekmektedir. Eklem ağrılarınıza özel egzersiz yapmak ağrılarınızı oldukça hafifletecektir. Ayrıca size verdiğimiz tedavi yöntemlerine uymak şarttır.

Eklemlerinizde ağrı olan bölgeye ise sıcak soğuk kompres yapabilirsiniz. Oldukça rahatlatıcı olacaktır. Düzenli uyku, düzenli beslenme ve stresten uzak bir yaşam ile eklem ağrılarınızı oldukça aza indirebilirsiniz.