Pazartesi, 03 Ocak 2022 23:58

Enfeksiyon ve Sırt Ağrıları

Enfeksiyon ve sırt ağrılarındaki bağlantı nedir? Sırt ağrısı ani ve beklenmedik bir şekilde vurduğunda sebep olduğu ağrı dayanılmaz bir hal alabilir. Sırt ağrısı dünya üzerindeki en yaygın rahatsızlıklardan biridir ve insanların sırt ağrısından acı çekmesinin yüzlerce farklı sebebi olabilir.
Belki spor yapıyorsunuzdur ve kaslarınızı çektirirken ya da esnetirken biraz aşırıya kaçmışsınızdır. Belki de bu probleme yol açabilecek bir kaza geçirmişsinizdir ya da sadece rahatsız bir yatakta yanlış bir şekilde yatmışsınızdır. Sebebi her ne olursa olsun çoğu zaman ağrı belki kendi kendine belki de bir miktar ağrı kesiciden sonra kesilen bir şeydir.

Daha Ciddi Sırt Ağrıları

Ancak durumun daha ciddi olduğu ve tıbbi bir tedavi almaksızın düzelmeyecek durumlar da vardır. Sırt ağrısının daha genel ve ciddi bir diğer sebebi de disklerin kayması ya da fıtıktır. Bu durum, omurgadaki diskin çıkıntı yaparak alttaki sinire baskı yapması sonucunda bacakların birinde ya da ikisinde birden uyuşma ve karıncalanmaya sebep olarak inanılmaz ağrı verici bir duruma sebep olabilir. Sırt ağrısının diğer sebepleri de omurga ya da boyunda düzleşmeye yol açacak şekilde bilgisayar başında bütün gün aynı şekilde kötü ve yanlış bir pozisyonda oturmak olabilir. Yine benzer şekilde bir diğer sebep de uzun saatler boyunca herhangi bir bacak açma ya da esneme hareketi yapmaksızın aynı pozisyonda araba kullanmak da olabilir.

Sırt Ağrısı ve Enfeksiyonlar

Bazen insanların sırt ağrısı kaynaklı şikayetleri olur ancak esas problem sırtla ilgili değil bir enfeksiyon kaynaklıdır. Pek çok tıbbi uzman size sırt ağrınızın daha genel bir sebepten mi yoksa enfeksiyon kaynaklı mı olduğunu söyleyebilir. Biz bu makalede insanlara sırtlarıyla alakalı olarak çok fazla rahatsızlık verecek ve ağrıya sebep olacak enfeksiyon türlerinden bahsedeceğiz.

Omurga Enfeksiyonları

Omuriliğiniz vücudunuzdaki en önemli iskelet yapılarından biridir ve eşsizdir. Herhangi bir şekilde çok fazla acıya sebep olacak bir enfeksiyon kapabilir. Pek çok insan ameliyat olduktan sonra gelişen enfeksiyonlardan dolayı ağrılar yaşamışlardır. Bu zaman aralığı ameliyattan sonraki birkaç günden birkaç aya kadar olan süreyi kapsamaktadır. Pek çok vakada enfeksiyon, mantar organizmalar ya da bakteri kaynaklı olmaktadır. Omurlar arası enfeksiyonlar gibi bazı omurga durumları omurlar arası mesafe kaynaklıdır ve apseye yol açabilir. Spinal epidural apseleri de kapsayan bunlardan bazılarının sinir köklerini ve omuriliği saran dokuda yer aldığı keşfedilmiştir.

Lyme Hastalığı

Bu hastalık Borrelia bakterisinin varlığına bağlı olarak oluşur ve Amerika ve Avrupa’da her sene 300.000’den fazla kişi bu hastalıktan etkilenmektedir. Çoğu durumda insanların fark dahi edemedikleri kene ısırıklarıyla bulaşır.
Lyme Hastalığının semptomlarından bir kısmı hastalığın birinci ayında ortaya çıkar ve bunlar nezle benzeri belirtilerden baş ağrısına, kas ağrılarına ve yorgunluğa kadar değişir. Diğer belirtilerde birkaç günden birkaç aya kadar olabilecek sürelerde boyun sertleşmesi, vücudun her tarafını saran sızılar, sinir ağrıları ve hatta kısa dönemli hafıza kayıpları olabilir. Bel ağrısı da zaman geçtikçe ve hastalık ilerledikçe hastaların yaşadığı genel bir semptom olarak karşımıza çıkmaktadır.

Böbrek ve Mesane Enfeksiyonları

İdrar yolu enfeksiyonları da yaşaması pek keyif veren bir deneyim değildir ve bazı hastalar için üst seviye bir rahatsızlığa yol açarlar. Genellikle vücuda üretra kanalıyla giren ve mesanede bulunan bir bakteri buna sebep olur. Eğer enfeksiyon doğru bir şekilde tedavi edilmezse piyelonefrit gibi çok daha ciddi bir duruma yol açar ki bu da üst idrar yolları sisteminin etkilendiği bir durumdur. Çoğu zaman bu enfeksiyon antibiyotikler vasıtası ile tedavi edilebileceğinden dolayı hasta ve zayıf hissettiğiniz, mide bulantısı ateş ve sırt ağrısı fark ettiğinizde bunları doktorunuza zamanında iletmeniz önemlidir. Aynı zamanda idrarınızın rengi bir miktar koyulaşmış ya da bulanıklaşmış da olabilir.

Son olarak…
Çoğu zaman sırt ağrısına sebep olan etmenler kas gerginliği ya da daha ciddi olmak üzere kaymış bir disk gibi sırtın kendisiyle alakalı olsa da oyunda başka sebeplerin de olabileceğini akılda tutmakta fayda vardır. Eğer sırt ağrılarından şikayetçiyseniz bunun sebebi ağır bir şeyler kaldırmış olmak, düşmek ya da bir kaza geçirmiş olmak veya yaşıyor olduğunuz ağrının sebebinin bir enfeksiyon olup olmadığı konusunda gerekli kontrollerin yapılabilmesi için ihmal etmeden bizim ile temasa geçebilirisiniz.