OP. DR. Ozan GANİÜSMEN SİTESİ HAKKINDA

Sitemizde hastalık ve tedaviler hakkında yer alan bilgiler bilgi vermek amaçlıdır. Bu bilgiler birebir doktor tanısı ve önerilerinin yerine geçmez. Ayrıca yine sitemizde yer alan bilgi ve görsellerin telif hakkında tabi olduğunu unutmayınız. Görsel ve bilgilerin kaynak gösterilerek kullanılabilir. Bu görsel ve bilgilerin kurum ve kişilerin ticari kullanımı için uygun yasal olarak doğru ve uygun değildir.

Salı, 04 Ocak 2022 00:06

Kronik Ağrı ve Sebepleri Nelerdir?

Kronik ağrıya ne sebep olur? Çoğumuz bazı bölgelerde ağrı hissedebiliriz. Bazı ağrılar uzun sürmez. Bu tür ağrılara akut ağrı denir. Akut ağrı uzun sürmez ve erken iyileşir. Kronik ağrı ise çok daha  farklıdır. Bu tür ağrılar, iyileşmeden sonra bile sürekli olarak devam edebilir. Kronik ağrıya baş dönmesi ve halsizlik gibi diğer fiziksel semptomlar da eşlik edebilir. Acı hissettiğiniz ilk an, hareketlerinizi yavaşlatmalı ve sakinleşmelisiniz.  Bazı ağrılarda yavaş hareket etmek  de iyileşmeyi hızlandırabilir. Kronik ağrının birçok nedeni olabilir. Bu yazımızda sizlere kronik ağrının nedenleri ve tedavisinden bahsedeceğiz. Kronik ağrı şikayetiniz varsa yazımızı mutlaka sonuna kadar okumalısınız.

Tedavi yöntemleri nelerdir?

Kronik ağrının nedenlerini bulmak için bir kontrol süreci gereklidir. Bazen bu tür kronik ağrılar; kaza, enfeksiyon ya da bir ameliyat sonucundan kaynaklanıyor olabilir. Kronik ağrının nedenini bulmak için ilk süreçte tıbbi geçmişiniz incelenir, sonrasında ise  fizik muayene yapılır. Uzmanlar, durumunuzu daha ayrıntılı değerlendirmek için tıbbi geçmişinize dayalı tıbbi testler de gerçekleştirebilmektedir.

Bu adımlar, kanser gibi daha ileri tedavi gerektirebilecek belirli durumların ortadan kaldırılmasına yardımcı olur ve bazı durumlarda doktorun ağrınıza neden olan özel bir durumu keşfetmesine olanak sağlar. Ancak, çoğunlukla tıbbi değerlendirmeler ve testler kronik ağrının nedenini tam olarak belirleyemez veya basit bir tedavi yöntemi bulamaz. Ne yazık ki bu süreç kolay bir durum değil. Ağrınıza neyin sebep olduğunu bilmek zor olabilir. Bu nedenle kapsamlı testler gereklidir. Kronik ağrı vücudun herhangi bir bölümünü etkileyebilir. Ağrı, karıncalanma, çarpma veya yanıcı olabilir. Yaygın kronik ağrılar arasında bel ağrısı ve baş ağrıları bulunmaktadır.

Kronik ağrı ile başa çıkma yöntemleri

Kronik ağrının sağlığınız ve yaşamınız üzerinde olumsuz etkileri olabilir. Ağrınız başladığında uykusuzluk ve öfke gibi durumlar yaşayabilirsiniz. Ek olarak; depresyon, kaygı ve sinir hissedebilirsiniz. Tüm bunlara rağmen kronik ağrınızı kontrol altına almak mümkündür. Tamamen bitiremezseniz bile, ağrıyı dindirebilir ve rahatlayabilirsiniz. Öncelikle vereceğimiz tavsiyeler arasında ilk olarak, vücudunuzu çok fazla zorlamayın. Bu yüzden günlük hayatta çok fazla ve ağır fiziksel aktiviteden uzak durun. Bu tarz aktiviteler, ağrınızın daha fazla artmasına neden olabilir.

İkincisi, depresyon ve kaygı. Psikolojik sağlığınız fiziksel sağlığınızı da etkileyebilir. Bu yüzden psikolojik sağlığınıza da dikkat etmelisiniz. Stres yönetiminizi iyi yapmalısınız. Stres; anksiyete ve depresyon kronik ağrınızı artırır. Ağrınız olduğunda, stres ve günlük hayatın işiyle baş etmek çok daha zor bir hal alabilir. Bu nedenden dolayı  stres yönetiminin yapılması çok önemlidir. Stres; kaslarınızı germek, dişlerinizi gıcırdatmak ve omuzlarınızı sıkmak gibi ağrınızı daha şiddetli hale getiren şeylere neden olabilir.

Sizi neyin strese sokduğunu bulun ve ardından stresi azaltmak için harekete geçin. Yoga, meditasyon ve kısa yürüyüşler hem fiziksel hem de psikolojik olarak kendinizi daha sağlıklı hissetmenizi sağlar. Bu şekilde kronik ağrının getirdiği stresi de aşabilirsiniz.
Ancak, kronik ağrının nedenini belirlemek zor bir süreçtir. Ağrı bir belirtidir. Ve şiddetli bir hafta süren ağrılar yaşıyorsanız ve bu durum artmaya devam ediyorsa mutlaka ilk olarak Beyin ve Sinir Cerrahisi (Nöroşirürji) uzmanı bir hekime danışmalısınız.