OP. DR. Ozan GANİÜSMEN SİTESİ HAKKINDA

Sitemizde hastalık ve tedaviler hakkında yer alan bilgiler bilgi vermek amaçlıdır. Bu bilgiler birebir doktor tanısı ve önerilerinin yerine geçmez. Ayrıca yine sitemizde yer alan bilgi ve görsellerin telif hakkında tabi olduğunu unutmayınız. Görsel ve bilgilerin kaynak gösterilerek kullanılabilir. Bu görsel ve bilgilerin kurum ve kişilerin ticari kullanımı için uygun yasal olarak doğru ve uygun değildir.

Salı, 04 Ocak 2022 00:14

Sırt Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

Sırt ağrısı her yaş grubundan insanı etkileyebilir. Yaşlandıkça, tıbbi durumlar, yaralanma, rahatsızlıklar veya önceki meslek gibi faktörler nedeniyle sırt ağrısı geliştirme şansı artar.

Sırt Ağrısının Nedenleri

Sırt ağrısının nedenlerini saptamak zor olabilir. Sırt ağrısının bazı yaygın nedenleri yapıyla ilgili sorunlar, gerilme ve yaralanma, kötü duruş ve hareket, tıbbi durumlardır.

Yapıyla İlgili Sorunlar

Omurganızın yapısı ile yasacağınız sorunlar bu kategori içerisinde yer almaktadır.

•    Osteoporoz: Omurga üzerinde bulunan omurların kırılgan olması, kırıklara neden olmaktadır.
•    Disk Sorunlar: Yırtılmış veya şişkin diskler, sırt ağrısına neden olan sinirler üzerinde baskıya neden olur
•    Artrit: Omuriliğin daralmasına neden olur.
•    Anormal Omurga Eğriliği: Omurganın yana doğru kıvrıldığı olağandışı omurga eğriliği sırt ağrısına neden olabilir.

Gerilme veya Yaralanma

Ağır bir nesneyi kaldırmak veya bir şeyi uygun olmayan şekilde kaldırmak gibi aktiviteler bu zorlanmalara ve yaralanmalara neden olabilir. Kas spazmları, gergin bağ, düşme, kırılma veya yaralanmalar hasarlı diskler oluşturabilir. Hasarlı diskler sırtınız üzerinde ağrıya neden olabilmektedir.

Kötü Duruş

Kötü duruş, günlük aktiviteler sırt ağrısına neden olabilir. Bunlar arasında aşırı esneme, uzun süre eğilme, araba kullanma veya yanlış bir yatan seçimi yer almaktadır.

Tıbbi Durumlar

Omurilik kanseri, uyku bozuklukları, mesane ve böbrek enfeksiyonları belirtileri arasında sırt ağrısı yer almaktadır.

Sırt Ağrısı Tedavisi

Yorucu aktiviteler yaparken kısa molalar vermek ve yavaş hareketler yapmak kasların zayıflamasını önleyecek ve sırt ağrısını azaltacaktır. Omurga sağlığı uzmanı bir doktorun görüşlerini almanız ve sorunuza uygun tedavi yöntemi bulmanız gereklidir.

Fizik Tedavi

Doktorunuzun rehberliğinde düzenli egzersiz sırt ağrınızı hafifletebilir. Aerobik, germe ve güçlendirme egzersizleri, tolerans sınırlarını test etmeyi ve duruşunuzu yeniden eğitmeyi içerir.

Farmakolojik Tedaviler

Kas gevşeticiler, iltihap önleyici ilaçlar ve analjezikler, çoğu istenmeyen yan etkilere yol açsa da sırt ağrısını kontrol etmeye yardımcı olabilir. Bu tarz ilaçlar, sigaranın neden olduğu sırt ağrısı kullanılmaktadır.

Enjeksiyon Tedavileri

Ağrının nedeni bilindiğinde enjeksiyon tedavileri kullanılabilir. Uzun vadeli çözümler sunmadı için uzun süre kullanılmaz. Sorun tespit edilene kadar geçici olarak kullanılır.

Diyet

Sağlıklı bir kilo, sırt ağrısını azaltmaya yardımcı olabilir. Yanlış beslenme sonucu alınan gıdalar, iltihaplanmaya ve omurganıza baskı uygulayabilecek kilolar almanıza sebep olur. Sağlıklı bir diyet programı kullanarak ideal kilonuza ulaşmalısınız.

Ameliyat

Ameliyat, sırt ağrısını tedavi etmek için nadir bir seçenektir. Ancak sinir sıkışması ve kalıcı ağrının olduğu kronik vakalarda fıtık ameliyatı yapılır. Bazı cerrahi prosedürler, yapay disk yerleştirme, füzyon, kısmi omur çıkarma ve diskektomiyi içerir.

Evde Tedavi

Herhangi bir tedavi uygulamadan önce ağrı konusunda uzman Beyin ve Sinir Cerrahisi (Nöroşirürji) uzmanı bir hekime danışmalısınız. Kendi başınıza ilaç almak daha ciddi başka sağlık sorunlarına neden olacaktır. Bununla beraber hekim olarak önerdiğimiz bazı steroid içermeyen reçetesiz satılan ağrı kesiciler rahatlama sağlayabilir. Ayrıca buz torbası koyarak acıyı ve ağrıyan bölgeye sıcak su uygulayarak ağrıyı azaltabilirsiniz. Doktorunuzun sizin için önerdiği diğer reçeteli ilaçlar, vitamin takviyesi veya gıda takviyeleri de ağrı tedavisinde etkilidir.