Salı, 04 Ocak 2022 00:31

Sara Hastalığı (Epilepsi)

Vücudumuzu düzenleyen merkezi beyindir. Tüm etkinlikleri beynimiz aracılığıyla yapıyoruz. Bu nedenle, beyindeki hücreler arasında elektriksel bağlantılar vardır.
Beklenmeyen merkezi sinir sistemi hücrelerinden ani elektrik boşalması epilepsiye neden olur. Birkaç dakika sürer ve sonra kaybolur. Bu bir kereden fazla olursa, epilepsi denir. Bu "epilepsi" olarak bilinir. Nöbetler formda görülür.
Dünyada 40 milyon epilepsi hastası var. Bu miktar ülkemiz için 700 bin civarındadır. Genel olarak, epilepsi hastaları kötü tedavi edilir. Bununla birlikte, epilepsi sadece nörolojik bir hastalıktır ve epilepsi hastaları asla delilik etmez ve hastaların zekâ bozuklukları yoktur.

Sara (epilepsi) hastalığı nedeni

Genel olarak, epilepsinin nedeni bulunamamıştır, ancak çocukluk döneminde sıklıkla görülen bu hastalığa neden olan birkaç faktör olduğu bilinmektedir. Bu şöyle sıralanabilir:
Kalıtsal Faktörler:

•    Doğum sırasında oksijen veya beyin hasarı, gen içeren kromozomlarda ortaya çıkan hastalıklar, enzim eksikliği,
•    Zarların iltihabı, menenjit, beyindeki tümörler,
•    Hamilelik sırasında ortaya çıkan ve bebeklerin, sigara içen annelerin, alkol, uyuşturucu kullanımının gelişmesini engelleyen bazı hastalıklar,
•    Trafik kazalarına bağlı beyin yaralanmaları, sarsıntı,
•    Ateş transferi epilepsi nedenidir.

Epilepsi (Sara) nöbeti nasıl oluyor?

Çeşitli epileptik nöbet formları vardır. Bilinç kaybıyla yakalanan bir nöbet sırasında, kişi davranışlarından habersizdir. Sonra ne yaptığını bilemez. Elleri ve kolları sebepsiz yere hareket eder. Kendinden geçer ve gözlerinin önünde lekeler oluşur.
Diğer nöbetlerde, bilinç kaybı olur ve hasta yere düşer. Tüm vücut büzülür ve çırpınır. Ağzınızdan köpük gelebilir. Yaklaşık 3-4 dakika sürer. Hasta dilini ısırabilir. Nöbet geçtikten sonra yorgun hal alır halsizleşir. Bir süre sonra normale döner.
Bazı spazmlar sadece vücudun belirli bölgelerini etkiler. Çünkü bütün beyin etkilenmiyor. Vücudun kontrol edilmeyen bölgelerinde dengesiz hareketler görülür. Bilinç kaybı yoktur. Başka bir saatte, birkaç saniye sersem göründükten sonra normale döner. Kısa ömürlüdür ve sadece birkaç saniye bilinçsizliği vardır.

Epilepsi ile yaşamak zordur ancak kontrol edilebilir. Önemli olan, bu krizlerin takip edilmesidir. Bu hayatı tehdit edici bir sorundur.

Nöbet sırasında ne yapmalısınız?

Bir nöbet sırasında yapılması gereken, hastanın kendine zarar vermesini önlemektir.
Hastaya hastanın çevresine zarar verecek maddeleri almanız gerekir. Bir yere kafasını vurabilir. Sert eşyalara, yatağın etrafına çarpabilir ve ona zarar verebilir.
Baş ve gövdeyi yana çevirin, başın altına yumuşak yastıklar yerleştirilmelidir.
Nöbet geçiren bir kişinin dilini ısırmaması için ağzını açık tutması gerekir.
Kıyafet ve yaka gevşetilmelidir. Rahat nefes almasına izin verilmelidir. Hastanın ağzında yemek varsa, çıkarılması gerekir.
Hastayı kendine getirmek için soğuk su dökmek, ancak tokatlamak, kolonya sürmek gibi bir eşya sürülmemelidir.
Panik yapmayın ve hastayı acele ettirmeyin.
Hastalara herhangi bir ilaç verilmemelidir.
Hastanın nöbet sırasında yaptıkları gözlemlenmeli ve hastanın doktoruyla paylaşılmalıdır.

Epilepsi tanısı nasıl koyulur?

Epilepsi tanısında, hasta yakınları tarafından doktora sağlanacak bilgiler çok önemlidir. Nöbetlerin ne sıklıkta gerçekleştiği, nöbetler sırasında ne olduğu hastanın yakınları tarafından dikkatlice incelenmeli ve bu bilgiler doktora iletilmelidir. Epilepsi teşhis ve tedavisi için Beyin ve Sinir Cerrahisi (Nöroşirürji) uzmanı bir hekime danışılmalıdır. Doktor-hasta iletişimi çok önemlidir. Birinin ailede nöbet geçirip geçirmediği öğrenildi. Bununla birlikte, epilepsi tedavisi uzun zaman gerektirdiğinden kesin bir tanı koymak için kesin bulgulara ihtiyaç vardır. Bunun için bazı testler gerekecek. Beyin tomografi, EEG,  birkaç test istenir. Bu testler ayırıcı tanı için yapılmalıdır.

Epilepsi nasıl tedavi edilir?

Epilepsi tedavisi, nöbetleri durdurmak için bir ilaçtır. Buradaki en önemli nokta ilaçların düzenli ve planlı kullanımıdır. Beş hastadan dördünde, doğru ilaç seçilip yeterli dozda alındığında nöbetler durdurulur. Diğer bir yöntem ise cerrahidir. Uzman hekim tarafından gerekli tetkikler yapıldıktan sonra karar verilen bir seçenektir.