OP. DR. Ozan GANİÜSMEN SİTESİ HAKKINDA

Sitemizde hastalık ve tedaviler hakkında yer alan bilgiler bilgi vermek amaçlıdır. Bu bilgiler birebir doktor tanısı ve önerilerinin yerine geçmez. Ayrıca yine sitemizde yer alan bilgi ve görsellerin telif hakkında tabi olduğunu unutmayınız. Görsel ve bilgilerin kaynak gösterilerek kullanılabilir. Bu görsel ve bilgilerin kurum ve kişilerin ticari kullanımı için uygun yasal olarak doğru ve uygun değildir.

Salı, 04 Ocak 2022 00:46

ALS Hastalığı Nedir?

Als Hastalığı Nedenleri: ALS, istemli kas hareketinin kontrolünden sorumlu sinir sisteminin hücrelerinden kaynaklı nadir görülen bir hastalıktır. İstemli kaslar ise çiğneme, yürüme, konuşma gibi eylemleri yerine getiren kas gruplarıdır. İlerleyici bir hastalık türüdür. Zamanla, kötüleşme eğilimindedir. Günümüzde bu hastalığı tamamen tedavi etmek ve durdurmak gibi bir durum söz konusu değildir ve bunun yanı sıra araştırmalar devam etmektedir.

ALS Belirtileri Nelerdir?

En sık görülen belirtiler şu şekilde sıralanabilir:
1) Tökezleme ve yürüme bozukluğu
2) Her hangi bir cisim taşımada zorlanma,
3) Yutkunmada güçlük çekme,
4) Kaslarda ciddi derecede kramplar ve sertlik,
5) Konuşma bozuklukları,
6) Başı dik tutamama ve benzeri.

İlk etapta sadece bir eli, bir ayağı ya da konuşmayı etkileyebilir. Belli bir zaman sonra kontrol ettiğiniz bütün kaslarınızın kontrolünü yitirip, elden ayaktan kesilme sorunları yaşanır. Kalp gibi bazı iç organlarsa tamamen sağlıklı kalır. Kötüleştikçe diğer kaslara da sıçramaya başlar bu hastalık.
İleri aşamalarda da bu belirtileri sıralayabiliriz:

1) İleri derecede güçsüzlük, (bir balonu bile tutamama vb.)
2) Kasların küçülmesi ve hacim kaybetmesi,
3) Çiğneyememe ve yutamama.

ALS Nedenleri Nelerdir?

Bu sağlık bozukluğuna sahip bireylerin küçük bir miktarı genetik olarak ebeveynlerden aktarılırken, büyük bir miktarının bilinen bir sebebi bulunamıyor. Bulunamayan hastalardaki olası nedenleri şöyle sıralayabiliriz:
 
1) Kimyasal dengesizlik: Bu hastalığa maruz kalan kişilerin beyninde bulunan kimyasal veri aktarımı yapan kanalların glutamat düzeyinde yükseklik görülmektedir. Aşırı glutamatın sinir sistemine zarar verdiği ve giderek yok ettiği bilinmektedir.
2) Anormal protein birikimi: Sinirlerin içerisindeki proteinler anormal derecede birikerek sinir hücrelerine zarar vermektedir.
3) Bağışıklıkta dengesizlik ve düzensizlik: Kişinin bağışıklık sistemi, bazı durumlarda normal hücrelerle savaşarak sinir hücrelerini öldürebiliyor.

ALS Tanısı Nasıl Konulur?

Erken dönemde tanı konulması zor bir hastalık türüdür ve belirtileri diğer hastalıkları taklit edebiliyor. Diğer durumları elemek için kullanılan bazı testler şu şekildedir:

1) Sinir iletim çalışması
2) Elektromiyogram (EMG)
3) Kas biyopsisi
4) Manyetik Rezonans (MR)
5) İdrar ve kan testleri
6) Lomber ponksiyon (İğne yardımıyla belden sıvı alma)