Radyofrekansla faset eklem blokajı ve disk içi lazer ve radyofrekans girişimleri

Radyofrekans ile faset blokajı veya intra diskal girişimlerle IDET denilen, disk içi lazer veya radyofrekans uygulamaları, günümüzde oldukça önem kazanan girişimlerdir. 

Modern çağın en sık görülen hastalıkları olan, omurga darlıklarına bel ve boyun fıtıklarına bağlı sinir sıkışmaları oldukça yoğun bir hasta grubu oluşturmaktadır.  Bu tür rahatsızlıkları olan hastaların büyük çoğunluğu ilaç tedavisi , fizik tedavi veya alternatif tıp denilen tedavi yollarına başvurmaktadır. 

Çoğunlukla sonucunda cerrahi girişimlere gereksinim duyulmaktadır.  Her cerrahi girişim mutlak gereklilik halinde, alternatifsiz olabilir.  Ancak her cerrahi girişimde mutlaka bir risk vardır.  Günümüz insanı bu nedenle ameliyat dışı tedavilerin arayışı içindedir. Son zamanlarda Beyin ve Sinir Cerrahlarının konu üzerinde yoğunlaşması nedeniyle,  ameliyat dışı işlemler daha etkili hale gelmiştir.Burada amaç ameliyat dışı tedavilerde en etkin yöntemi hastaya sunmaktır. 

RADYOFREKANSLA FASET BLOKAJI

Daha çok omurga kanalının daralmasına sebep olan, ileri kireçlenme ve yırtılmamış fıtıklardan oluşan şiddetli bel, kalça ağrılarında yürüme, oturma ve ayakta durma zorluklarında oldukça etkilidir. Kronik şikayetleri olan operasyon gerektirmeyen veya operasyon önerilsede ameliyat olmak istemeyen hastalarda en etkili yöntemdir.  Ameliyathane koşullarında uyutulmadan lokal anestezi ile omurganın, bel ,sırt ve boyunda  belirlenen yerlerine skopi  eşliğinde iğne yapılarak, radyo dalgaları ile bu bölgeler yakılmakta ve oluşan ağrı reseptörleri beyine ulaşamamaktadır.  Yarım saat kadar süren ,işlem sonrası, hastanın hastanede kalış süresi 1 saati geçmemektedir. İşlem sonrasında 7-10  gün süre içinde hastaların  bel ve kalça ağrılarında,  yürüme güçlüklerinde ileri düzelme olup, yaşam konforu artmaktadır.  Hasta memnuniyeti %80 oranındadır.  Benimde bu sonuçları destekleyen , yurt dışı  dergilerde yayınlanmış 2 adet makalem mevcuttur. 

IDET

Bel ve boyunda disk içi radyofrekans veya lazerle yapılan işlem olup, patlamamış veya sakatlık oluşturmamış fıtıklarda öncelikli tedavi olabilir.  Bir beyin ve sinir cerrahı tarafından değerlendirilen hastanın  durumu bu işleme uygunsa ameliyathanede lokal anestezi ile disk içine bir iğne ile girilerek fıtık küçültülebilir veya yok edilebilir.  Başarı oranları  uygun hasta seçimlerinde oldukça yüksek olan bu işlemler çoğu zaman ameliyat gereksinimlerini ortadan kaldırabilir.  Özellikle Beyin ve sinir Cerrahının hem hastayı değerlendirmesi, hemde işlemi kendisinin yapması oldukça büyük avantajdır.

Bu tür işlemlerde özellikle radyofrekans uygulamalarında komplikasyon ihtimali nerdeyse yok denecek kadar düşük olup, işlem sonrasında hastalar günlük yaşantılarına kısa sürede dönebilmektedirler. Bu nedenle günümüz hastalarında kullanımı giderek artmaktadır.Tecrübeli ellerde oldukça etkili bir işlemdir.