Sürekli sırt veya boyun ağrısı çekiyorsanız ve bu ağrının nereden kaynaklandığını bilmiyorsanız, size faset radyofrekans termokoagülasyon önerilebilir. Bu işlemin amacı, yaşadığınız ağrının faset eklemlerinizden kaynaklanıp kaynaklanmadığını belirlemektir. Faset eklemler, omurga kemiklerinizi birbirine bağlayan küçük eklemlerdir. Enjeksiyon, ağrının yeniden yaşanmasına yardımcı olabilir, bu durumda faset eklemleriniz ağrının kaynağı olarak kabul edilir.

Halihazırda bir faset eklem enjeksiyonu yaptırdıysanız, genellikle bu prosedür size teklif edilecektir. Radyofrekans termokoagülasyon, bir enjeksiyondan daha uzun süreli ağrı kesici sağlayacaktır.

Faset Radyofrekans Termokoagülasyonun Riskleri Nelerdir?

Bu prosedürün yan etkileri şiddetli değildir ve çoğunlukla geçicidir. Alt sırt enjeksiyonu nedeniyle bacaklarınızda güçsüzlük veya enjeksiyon bölgesi çevresinde hafif bir ağrı yaşayabilirsiniz. Prosedürün içerdiği ısınma nedeniyle, iğne girişinden küçük yanıklar hissedebilirsiniz.

Yan etkilerden endişeleniyorsanız, yaşadığınız şeyin normal olup olmadığını tartışmak için daha fazla soru sorabilirsiniz.

Faset Radyofrekans Termokoagülasyona Nasıl Hazırlanılır?

İşlemden önce kendinizi olabildiğince rahat hissetmenizi sağlayacağız. Ameliyatınızda neler olacağı, riskler ve faydalar hakkında sizinle konuşacağız. Doktorunuz olarak ameliyattan önceki günlerde hangi ilaçları almayı bırakmanız veya almanız gerektiğini size söyleyeceğiz.

Ayrıca ameliyattan önce yeme ve içme konusunda da bilgilendirileceksiniz. Gün içinde istediğiniz kadar soru sormak için zamanınız olacak. Daha gelmeden sitemizi ve bizi tanımanız için youtube videolarından ve web sitemizden faydalanabilirsiniz.

Ameliyatım Sırasında Ne olacak?

Bu prosedür bir günlük bir durumdur ve uzun sürmez. Siz yüzüstü yatarken enjeksiyon bölgesini temizleyeceğiz. Bölgenin herhangi bir ağrıya karşı uyuşturulması için lokal anestezi alacaksınız. Cerrahınız olarak doğru noktayı bulmak için yardımcı olmak için görüntüleme ekipmanı (röntgen/CT gibi) kullanacağız. Etkilenen bölgedeki faset eklemlerine enjeksiyonu yönlendireceğiz. İğne doğru yerde olduğunda, iğneyi ısıtacak ve sinir uçlarını yok edebilecek radyofrekans dalgaları uygulamaya başlayacağız.

Faset Radyofrekans Termokoagülasyondan Sonra Ne Olur?

Yan etkileri değerlendirdikten sonra ayrılmak için uygun olduğunuzdan emin olduktan sonra eve dönebileceksiniz. Sırtınızda uyuşukluk veya ayağa kalkarken hafif bir güçsüzlük yaşayabilirsiniz. Bu oldukça hızlı geçmelidir. Ancak eve güvenli bir şekilde vardığınızdan emin olmak için yanınızda birinin olması en iyisidir.

İşlemden sonra yaşadığınız ağrı, ilk iyileşme dönemi için zaman geçtikçe biraz kötüleşebilir. Bu lokal ağrıyı yönetmek için size ağrı kesici önereceğiz. Doktorunuz olarak işlemden sonra normal aktivitenize ne zaman dönebileceğiniz konusunda size uygun tavsiyelerde bulunacağız.